Tidigare förbundsstämmor

Samt förbundsordföranden

År – Värddistrikt – Stämmoplats – Festlokal

2018 – Stockholm – Marholmen, Norrtälje – Lännagården

2017 – Västra  –  Trollhättan – Hjärtumsgården –  Per Lodenius, Åkersberga, valdes till förbundsordförande

2016 – Gävleborg – Kulturhuset Glada Hudik, Hudiksvall – Delsbo bygdegård

2015  – Skaraborg – Lundsbrunns Kurort – Grästorps konserthus

2014 – Blekinge – Listerkyrkan, Hällevik – Hörvik-Krokås hembygdsgård

2013 – Norrbotten– Lärcentrum, Boden – Perbackagården

2012 – Värmland – Medborgarhuset, Säffle – Medborgarhuset, Säffle

2011 – Västmanland – Elite Stadshotellet, Västerås – Elite Stadshotellet – Ola Johansson, Kungsbacka, valdes till förbundsordförande

2010 – Norra Kalmar – Hotell Ronja, Vimmerby –Tuna bygdegård

2009 – Sjuhärad – Stenbocksskolan, Ulricehamn – Grimsås bygdegård

2008 – Uppsala – Scandic Nord, Uppsala – Åkerlänna bygdegård

2007 – Jämtland – Åsarnas skicenter, Bergs kommun – Vigge bygdegård – Anders Åkesson valdes till förbundsordförande

2006 – Jönköping – Braheskolan, Visingsö – Visingsö bygdegård

2005 – Örebro – Brunnsparken – Edsbergs bygdegård

2004 – Skåne – Backagården, Höör – Vannaröds slott – 60-års jubileum

2003 – Östergötland – Medevi brunn – Fornåsa bygdegård

2002 – Västerbotten  – Hotell Lappland, Lycksele – Tvärålund bygdegård – Kenneth Johansson, Aspeboda, valdes till förbundsordförande

2001 – Sörmland – Solbacka kursgård – Barvagården

2000 – Dalarna – Stiftsgården Rättvik – Evertsbergs bygdegård

1999 – Halland – Tofta bygdegård – Köinge bygdegård

1998 – Gotland – FBU gården Fårö – FBU gården Fårö

1997 – Västernorrland – Folketspark i Örnsköldsvik – Gideågården

1996 – Skaraborg – Lundsbrunns kursgård – Tolsjö bygdegård

1995 – Södra Kalmar – Bjursnärs bygdegård – Bjursnärs bygdegård

1994 – Stockholm –  Sånga-Säby kursgård i ett för tillfället uppsatt mötestält – Stockholms stadshus, Gyllene salen – 50-års jubileum

1993 – Gävleborg – Bollnäs folkhögskola – Delsbo bygdegård

1992 – Kronoberg – S:t Sigfrids folkhögskola – Skatelövs föreningsgård

1991 – Norrbotten – Forum, Älvsbyn – Vidsels kulturhus

1990 – Värmland – Frykenstrands kursgård, Sunne – Solviks byggnadsförening

1989 –Västra – Ljungskile folkhögskola – Stala bygdegård

1988 – Uppsala – Joar Blå, Enköping –  Litslena bygdegård –  Elving Andersson, Uddevalla, valdes till förbundsordförande

1987 – Norra Kalmar – Vimmerby folkhögskola – Vena bygdegård

1986 – Jämtland – Hållands folkhögskola – Kaxås bygdegård

1985 – Södra Älvsborg – Viskadalens folkhögskola – Bygdegården Örsåsgården

1984 – Dalarna – Hantverkets folkhögskola Leksand – Färnäs bygdegård – Agne Hansson, Gammleby, valdes till förbundsordförande

1983 – Halland – Katrineberg folkhögskola – Abilds bygdegård

1982 – Västerbotten – Edelviks folkhögskola – Bodbysunds bygdegård

1981 – Östergötland – Söderköpings Brunn och Häradshammars bygdegård – Skärkinds bygdegård

1980 – Skaraborg – Vara folkhögskola med besök i Sparlösa-Slädene och N:a Härene.

Före 1980 arrangerades stämmorna helt av förbundet med stöd från föreningar som då och då stått för luncher, middagar etcetera.

1979 – BR – Toftagården, Gotland

1978 – BR  – Sånga-Säby kursgård, Stockholm

1977 – BR – Ljusterö bygdegård, Stockholm

Före 1976  Oftast endagars stämmor. De flesta hölls på Böndernas hus eller på Riksdagen.

1973 – BR – fest på Danderydsgården i Danderyd – Sven-Eric Åkerfelt, Uppsala, valdes till förbundsordförande

1965 – BR – Böndernas Hus, Stockholm

1964 – BR – Böndernas Hus, Stockholm – Danderydsgården i Danderyd – 20-års jubileum

1963 – BR – Böndernas Hus, Stockholm – Anders Dahlgren, Valdemarsvik, valdes till förbundsordförande

1962 – BR – Böndernas Hus, Stockholm

1960 – BR – Härads nyuppförda bygdegård i Sörmland

1959 – BR – Riksdagshuset, Stockholm

1958 – BR – Jordbrukets föreningsskola, Sånga-Säby, Stockholm

1957 – BR – Riksdagshuset, Stockholm

1956 – BR – Riksdagshuset, Stockholm

1955 – BR – Danderydsgården; Stockholm

1954 –  BR – Lötgården och Sagabiografen,  Enköping – 10-årsjubileum

1951 – BR – Jordbrukarnas föreningsgård, Sånga-Säby, Stockholm

1950 – BR – Riksdagshuset, Stockholm

1949 – BR – Hotell Gillet, Stockholm

1946 – Gunnar Larsson, Luttra, valdes till förbundsordförande

1945 – BR

1944 – Förbundet bildades på Jordbrukets föreningsskola, Sånga-Säby, Stockholm– Ivar Persson, Skabersjö, valdes till förbundsordförande