Bakgrundsbild

Kalendarium

2024
Mars

2-3 Processhelg för unga, Stockholm

4 Bygdegården nr 1

5 Webbinarium: Allmänna arvsfondens lokalstödmedlemmar

6 Digital träff för kontaktpersoner för kultur – distrikt

14 Rundabordssamtal om civilsamhällesorganisationernas medverkan i uppbyggnaden av civil beredskap, Stockholm

15 Årsrapporteringen stänger – medlemmar

15 Förbundsstyrelsemöte

19 Webbredaktörskurs onlinemedlemmar

20 Webbinarium: Hyresjuridikmedlemmar

22 Kassörsutbildning för förtroendevalda moment I, Stockholm (Alma folkhögskola) – medlemmar

April

3 Webbinarium: Här finns pengarna – medlemmar

9 Livesänt samtal om STIM – medlemmar

11 Kassörsutbildning för förtroendevalda moment II, digital träff (Alma folkhögskola) – medlemmar

17 Webbinarium: Boverkets investeringsbidragmedlemmar

20 Årsrapporteringen stänger – distrikt

26 Kassörsutbildning för förtroendevalda moment II, digital träff (Alma folkhögskola) – medlemmar

29 Klustermöte Östra – distrikt

Maj

2 Klustermöte Södra – distrikt

2 Klustermöte Norra – distrikt

3 Förbundsstyrelsemöte

6 Klustermöte Västra – distrikt

14-19 Konst åt alla, Hjåggsjö bygdegård, Västerbotten (Bygdegårdarnas Riksförbund)

15 Webbredaktörskurs onlinemedlemmar

16 Kassörsutbildning för förtroendevalda moment III, digital träff (Alma folkhögskola) – medlemmar

16 Webbinarium: Allmänna arvsfondens lokalstödmedlemmar

24-26 Landsbygdsriksdagen, Linköping

27 Bygdegården nr 2

30 Kassörsutbildning för förtroendevalda moment III, digital träff (Alma folkhögskola) – medlemmar

31 Seminariedag i samband med förbundsstämman, Mora, Dalarnas bygdegårdsdistrikt

Juni

1-2 Förbundsstämma, Mora, Dalarnas bygdegårdsdistrikt

4 Kassörsutbildning för förtroendevalda sammanfattning och egenutvärdering, digital träff (Alma folkhögskola) – medlemmar

12 Digital träff för kontaktpersoner för landsbygdsutveckling – distrikt

Augusti

13-17 Konst åt alla, Västernorrland (Våra Gårdar)

27 Digital distriktsstyrelse-kickoff – distrikt

September

6 Distriktsstyrelseintroduktion, Stockholm – distrikt

13-14 Förbundsstyrelsemöte

30 Bygdegården nr  3

Oktober

17 Regional samverkansträff – kultur (digitalt) – distrikt

November

15 Regional samverkansträff – beredskap (digitalt) – distrikt

22 Förbundsstyrelsemöte

December

9 Bygdegården nr 4