• Hem
  • Nyheter
  • Österäng lekpark - invigning den 16 juni kl 17.00

Österäng lekpark – invigning den 16 juni kl 17.00

Ny lekpark blir ett lyft för Österäng

Österängs bygdegårdsförening har under de senaste 2,5 åren gjort flera stora satsningar. Det senaste tillskottet är en stor lekpark som fått namnet ”Bus i Grus”. Den är anlagd i direkt anslutning till bygdegården, på en ca 320 kvm stor markyta om fyllts upp med sand. Denna har möjliggjorts tack vare välvillig inställning hos markägaren och ett omfattande ideellt arbete av föreningens medlemmar. Lokala entreprenörer har också ställt upp med kraftigt subventionerade insatser. Grundstommen för finansieringen är den ”landsbygdspeng” på 100.000 kronor som förening under förra året erhöll av kommunen. Det mest spektakulära i lekparken är en 50 meter lång linbana med startramp. Vidare har uppförtsen kompisgunga, ytterligare gungor, rutschkanor, gungbräda och ett lekhus sk ”djungelgym”med utrustning för att klättra gå balansgång och leka kiosk. En stor sandlåda finns och hela området är täckt med fallvänlig sand, inramat med liggande stockar.

Minigym

Under vintern skedde ombyggnad av det källarutrymme som i bygdegårdens ungdom användes för toaletter. Nytt klinkergolv har lagts, trappan är utbytt och träningsmaskiner finns på plats.

Större kök.

Den största och mest omfattande förändringen gjordes under 2020. Då utökades köksdelen med diskrum och barkök som nu håller standard som ett restaurangkök, där mått för kylar och frys är anpassade för rationell cateringhantering. Stora salen, med plats för ca 120 gäster, har modern AV-utrustning. En trappa upp finns ett styrelserum för ca 15 pers som kan hyras separat. Kostnad för köksombyggnad och övrig uppfräschning uppgick till drygt 1,7 miljoner kronor. Även för detta arbete gjordes en stor ideell insats av medlemmar som lade ner drygt 2.000 arbetstimmar. Bidrag från boverket 885.000 kronor, kommunalt stöd 531.000 kronor, eget arbete till ett värde av 354.000 kronor. Maria Borg är ordförande i bygdegårdsföreningen och hon menar att föreningens medlemmar är mycket nöjda över den ansiktslyftning som bygdegården genomgått. – Pandemiåren, med kraftigt begränsad uthyrning, lägger vi nu bakom oss och bokningar börjar åter strömma in. Vi ser framtiden an med tillförsikt och är glada för att kunna erbjuda en bra lokal för uthyrning och inte minst för att bygdens folk ska ha en naturlig träffpunkt, anpassad för alla åldrar, säger hon.

Invigning

Den nya lekparken invigs vid en familjeanpassad ceremoni nu på torsdag eftermiddag, den 16 juni kl 17.00. Kommunalrådet Susanne Andersson kommer att inviga, och förhoppningsvis köra det första åket i den nya linbanan. Sommarcaféet har extraöppet med försäljning av glass och fika och över alla barn kommer det att falla ett godisregn. Samtliga utrymmen i bygdegården kommer att visas några timmar efter invigningen. 

Text o foto: Göran Gustafsson

Bild 1: Barnen gillar de lekborgen med rutschkana och redskap för lek och klättring. De vuxna gör bäst i att hålla sig på backen.

Bild 2: Den nya fjädergungan ger plats för många barn som kan ha roligt tillsammans.

Bild 5: En 50 meter lång linbana sträcker sig utmed hela den nya lekparken som garanterat kommer att bli en favorit.

 Bild 7: Efter en omröstning med namnförslag har den nya lekparken fått namnet Bus i Grus.

Bild 5

Information om cookies

Bygdegårdarna och dess undersidor använder ibland cookies för att underlätta ditt besök på vår hemsida. Om du inte vill att vi lagrar cookies på datorn kan du stänga av detta i inställningarna för din webbläsare. Du kan läsa mer på minacookies.se