Till Riksförbundet
Gå till distrikt
Bakgrundsbild
  • Hem
  • Kontakta oss

Kontakta oss

Av distriktsstämman vald styrelse och distriktens övriga medarbetare:

Huvudbild

Skaraborgs bygdegårdsdistrikt

 

Styrelse

Ordförande

Wivi Wiking
Jarlagatan 24
532 36 Skara
070-6958596
wiviwiking@yahoo.se

 

 

 

Vice ordförande, byggansvarig och miljö

Anders Johansson
Esbjörnstorp 3
540 16 Timmersdala
Tel. bost. 0511-82 207
Tel. 070-894 55 66
esbjorntorp@telia.com

 

Sekreterare och försäkringsansvarig

Sören Runnestig
Baskarp 6
566 92 Habo
Tel nr: 070-845 03 20
soren.runnestig@tele2.se

 

 

Kassör och SV-representant

Lars Carling
SV-Grönelundsgatan 4
521 35  Falköping
070-674 87 75
lars.carling@sv.se

 

 

Miljöansvarig


Anna Pettersson
Råglanda Åsen
548 92 Lyrestad
anna.pettersson8@gmail.com
070 2 455178

 


Ledamot och kulturansvarig

Kjell Svensson
Kymbo Björnsäter
521 91 Falköping
0515-76 40 50
070-44 22 485
kjell.svensson1949@gmail.com

 

 

Ledamot och kulturråd

Ingegerd Ambertsson
Rasmusvägen 11
532 92  Axvall
0511-630 33
070-550 50 94

ingegerd.ambertsson@skara.se

 

 

Ledamot och kulturråd

Inger Emanuelsson
Ryda Munkdalen 1
532 96 Vara
0512 152 53
0702 92 06 05

Ledamot och undgomsansvarig – facebookansvarig

Camilla Pedersen
Lavad Nyhem 1
530 30 Tun
070-385 22 47
trollet69_5@hotmail.com

 

 

Ledamot och ungdomsansvarig

Anna Karlsson
Börstig Nydal
523 77 Blidsberg
072-183 38 08
anna.karlsson88@hotmail.com

 

 

LRF-representant:

Vakant

Arbetsutskott:

Wivi Wiking, Anders Johansson och Sören Runnestig

Samsam:

Kjell Svensson

Firmatecknare:

Wivi Wiking, Anders Johansson och Lars Carling var för sig.


Revisorer:

Gerth Malmevik, Ryda: gerth.malmevik@outlook.com
Sören Pettersson, Lidköping: soren@walsp.se
Brita Larsson, Karaby
Björn Arvidsson – ersättare

Valberedning:

Område 5: Birgitta Svensson sammank., Sjötorp 0501-51036, 070-6545965 : bisv@tele2.se
Område 1: Lennart Svensson, Rackeby
Område 2: Ingrid Ahlstedt, Ryda
Område 3: Susann Karlstedt, Brissmene
Område 4: Emma Stigsson, Sventorp


Övriga medarbetare:


Adjungerande ledamot hemsidan och information
Ari Laaksonen
Evertslund Överbo
532 73  Varnhem
0511-60909
073-342 68 32
051160909.ari@gmail.com


Arrangörstöd
Christer Gyllander
Prästgårdsgatan 4
462 69 Frändefors
Mobil: +46 70-328 09 64
christer@gyllan.se

 


 

Information om cookies

Bygdegårdarna och dess undersidor använder ibland cookies för att underlätta ditt besök på vår hemsida. Om du inte vill att vi lagrar cookies på datorn kan du stänga av detta i inställningarna för din webbläsare. Du kan läsa mer på minacookies.se