Till Riksförbundet
Gå till distrikt
Bakgrundsbild
  • Hem
  • Kontakta oss

Kontakta oss

Av distriktsstämman vald styrelse och distriktens övriga medarbetare:

Huvudbild

Skaraborgs bygdegårdsdistrikt

 

2019 konstitution
Styrelse

Ordförande och informationsansvarig

Wivi Wiking
Jarlagatan 24
532 36 Skara
070-6958596
wiviwiking@yahoo.se

 

 

Sekreterare, kulturansvarig och kulturråd

Ingegerd Ambertsson
Rasmusvägen 11
532 92  Axvall
0511-630 33
070-550 50 94
ingegerd.ambertsson@skara.se

 

 

Vice ordförande, byggansvarig och andra miljöansvarig

Anders Johansson
Esbjörnstorp 3
540 16 Timmersdala
Tel. bost. 0511-82 207
Tel. 070-894 55 66
esbjorntorp@telia.com

 

Ledamot och försäkringsansvarig

Sören Runnestig
Baskarp 6
566 92 Habo
Tel nr: 070-845 03 20
soren.runnestig@tele2.se

 

 

Kassör och SV-representant

Lars Carling
SV-Grönelundsgatan 4
521 35  Falköping
070-674 87 75
lars.carling@sv.se

 

 

 

Ledamot och miljöansvarig


Anna Pettersson
Råglanda Åsen
548 92 Lyrestad
anna.pettersson8@gmail.com
070 2 455178

 


Ledamot och kulturråd

Under bearb                 Torbjörn Johansson
Runnäs 26
547 91 Gullspång
tor-bjorn.johansson@outlook.com
0708 752607

 

Ledamot och kulturråd

Inger Emanuelsson
Ryda Munkdalen 1
532 96 Vara
0512 152 53
0702 92 06 05

Ledamot och undgoms- och facebookansvarig

Camilla Pedersen
Lavad Nyhem 1
530 30 Tun
070-385 22 47
trollet69_5@hotmail.com

 

 

Ledamot och ungdomsansvarig

Under bearb.               Emma Stigsson
Sventorp
Alebäcks Gård
541 92 Skövde
emmmastigson@gmail.com
070-3426044

Arbetsutskott:

Wivi Wiking, Anders Johansson, Sören Runnestig och Ingegerd Ambertsson

Firmatecknare:

Wivi Wiking och Lars Carling var för sig.

Hemsidan – adjungerande ledamot

Ari Laaksonen
Evertslund Överbo
532 73  Varnhem
0511-60909
073-342 68 32
051160909.ari@gmail.com

 


2019 Årsmöte, valda medarbetare och ombud:

Revisorer:

Gerth Malmevik, Ryda: gerth.malmevik@outlook.com
Sören Pettersson, Lidköping: soren@walsp.se
Brita Larsson, Karaby – ersättare
Björn Arvidsson – ersättare

2019 ordinarier ombud

Wivi Wiking, Eggby

Ingegerd Ambertsson, Eggby

Camilla Pedersen, Lavad

Inger Emanuelsson, Tyda

Torbjörn Johansson, S Råda

Emma Stigsson, Sventorp

 

2019 Ombud och ersättare till riksförbundets stämma i Värnamo 31/5-2/6 2016:

Ordinarie ombud

2020 Tre ombud jämte supleanter till Studieförbund Vuxenskola stämma:

Ordinarie ombud

SV-representant:

?

LRF-representant:

Vakant

Kontaktansvarig Samsam:

Ingegerd Ambertsson (vald i konstitutionsmöte)

Valberedning inför 2020 stämma:

Område 1: Lennart Svensson, Rackeby bgf
Område 2: Ingrid Ahlstedt, Ryda bgf
Område 3: Kjell Svensson, Gustav Adolfs bgf
Område 4: Kjell Larsén, Allas Hus Borgunda
Område 5: Birgitta Svensson sammankallande, Sjötorp 0501-51036, 070-6545965 : bisv@tele2.se


Övriga medarbetare:

Arrangörstöd

Christer Gyllander
Prästgårdsgatan 4
462 69 Frändefors
Mobil: +46 70-328 09 64
christer@gyllan.se

 


 

Information om cookies

Bygdegårdarna och dess undersidor använder ibland cookies för att underlätta ditt besök på vår hemsida. Om du inte vill att vi lagrar cookies på datorn kan du stänga av detta i inställningarna för din webbläsare. Du kan läsa mer på minacookies.se