Bakgrundsbild

Dalforsdagen 2025

Sött och salt var framgångsreceptet 2024. Det ändrar vi inte på.

I år försöker vi begränsa oss till 20 olika sorters bakverk, få se hur det går.

Glödstekt sill har ju länge varit huvudattraktionen på Dalforsdagen. Men de senaste åren har bakverken seglat upp i både antal och popularitet. Nu går vi helhjärtat in för båda.

Extra silltunna

Förra året hände det som egentligen inte FÅR hända: sillen tog slut. Så nu har vi beställt en tunna till, så att ingen ska bli utan.

Samtidigt är bakningen i full gång. Den här gången lovar vi (nästan, i alla fall) att inte överträffa förra årets 29 sorter. Det finns inte plats på borden! Men ett 20-tal borde det bli, tror vi. Det finns många i Dalfors som gillar att baka!

Spelmän på ingång

En viktig tradition är spelmansmusiken – ett stort gäng varav en del ganska långväga ifrån – återkommer varje år för att inta scenen i bygdegården. Mycket uppskattat!

Loppis och tipspromenad

Utanför kan du fynda bland loppisborden. Bygdegårdsföreningen säljer skänkta saker, och även externa försäljare sätter upp bord. Vill du boka en plats – hör av dig till anders.bohman@unisport.com eller 070-941 42 59.

Som vanligt blir det också tipspromenad för stora och små.

Bra att veta:

Dalforsdagen tisdag 8 juli pågår 11–15.

Förutom glödstekt sill och hembakt fika finns korv och hamburgare att köpa.

Alla intäkter går till Dalfors bygdegårdsförening.