Nu blir det teater i bygdegården!
Vi bjuder in till teaterföreställning, August Strindbergs pjäs Fordringsägare, med skådespelare från bl.a. film och TV, erbjuder dramatik, skratt och extra mycket passionerad kärlek.
Vi planerar att köra föreställningen utomhus som friluftsteater och det kommer byggas upp en scen, skulle dåligt väder ställa till det så körs föreställningen inomhus.
Medverkande: Per Graffman * Richard Forsgren * Nadja Franke
Fordringsägarna är triangeldramat om författarinnan Tekla. hennes ex-man Gustav och hennes nuvarande make konstnären Adolf. Dramat utspelar sig på ett badortshotell. Konflikten i dramat har sin upprinnelse i att Tekla sårat sin ex-man genom att i sin roman ha kallat honom för idiot. Gustav uppsöker, utan att röja vem han är , hennes make Adolf på hotellet för att spionera på deras äktenskap i syfte att krossa Tekla. Han försöker få Adolf att se Tekla som ”ett lystet kvinnodjur, en vampyr som suger männens själar”. Adolf som redan är sjuklig, ser sin tillvaro ränna.
Efter teaterföreställning så blir det sommarpub i bygdegården!
Då vi räknar med att många vill både se teater och gå på puben så kan man börja puben med att äta en bit mat. Vi kör igång grillen efter teatern och om väder tillåter så kan man sitta ute. För att gå på medlemspub måste du vara medlem eller bli ny medlem.
Prislista
Teater + medlemspub + mat 300kr/person
Bara teater 100kr/person
Bara medlempub + mat 200kr/person
Blir du ny medlem för att kunna gå på medlemspuben så erhåller du en rabattcheck på 100kr som kan nyttjas i baren.