Bakgrundsbild

Turnéplan

Här fyller vi på med datum vartefter kulturutövarna bokas in på olika bygdegårdar.

2022

December

4 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Hyssna bygdegård.

10 Gotland Palle Poulsen Workshop, Vall hembygdsgård.

11 Gotland Palle Poulsen Workshop, Vall hembygdsgård.

13 Norrbotten Carina Henriksson Framträdande, Tre sågar bygdegård.

18 Västernorrland Klas Norberg Framträdande, Böloms kapell.

2023

Januari

6 Stockholm Kalle Haglund Framträdande, Värmdö bygdegård.

11 Örebro Eva Eastwood Framträdande, Resta bygdegård.

14 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Björketorps bygdegård.

14 Östergötland Kajsa Norrby Framträdande, Hästholmens bygdegård.

14 Östergötland Kajsa Norrby Workshop, Hästholmens bygdegård.

15 Örebro Eva Eastwood Framträdande, Järlegården.

15 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Långehall bygdegård.

17 Södra Kalmar Anna Winberg Sääf Framträdande, Runstens bygdegård.

18 Örebro Eva Eastwood Framträdande, Björneborg.

21 Stockholm Kalle Haglund Framträdande, Runmarö hembygdsgård.

22 Gävleborg Peter Hedlund Framträdande, Föne bygdegård.

22 Västernorrland Klas Norberg Framträdande, Västansjö bygdegård.

22 Södra Kalmar Anna Winberg Sääf Framträdande, Långlöts bygdegård.

25 Örebro Eva Eastwood Framträdande, Gällersta forngård.

27 Gävleborg Peter Hedlund Framträdande, Enångers bygdegård.

28 Gävleborg Peter Hedlund Framträdande, Långheds bygdegård.

28 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Redslareds bygdegård.

28 Östergötland Kajsa Norrby Framträdande, Långrådna bygdegård.

29 Skaraborg Susanne Lind Framträdande, Sjötorps bygdegård.

29 Södra Kalmar Anna Winberg Sääf Framträdande, Bäckebo bygdegård.

Februari

2 Västernorrland Klas Norberg Framträdande, Ängoms bygdegård.

3 Västerbotten Nina Grigorjeva/Våtmark Framträdande, Norums bygdegård.

4 Västerbotten Nina Grigorjeva/Våtmark Framträdande, Högås bygdegård.

4 Östergötland Kajsa Norrby Framträdande, Rönö bygdegård.

4 Östergötland Kajsa Norrby Workshop, Rönö bygdegård.

5 Västernorrland Klas Norberg Framträdande, Movattnets bygdegård.

5 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Torestorps bygdegård.

5 Södra Kalmar Anna Winberg Sääf Framträdande, Arbygården.

12 Södra Kalmar Anna Winberg Sääf Framträdande, Läckeby bygdegård.

12 Uppsala Stina Hellberg Agback Framträdande, Morkarla bygdegård.

13 Skaraborg Susanne Lind Framträdande, Ljungstorps bygdegård.

18 Gävleborg Peter Hedlund Framträdande, Backa bygdegård.

18 Skaraborg Susanne Lind Framträdande, Ekbys bygdegård.

19 Örebro Eva Eastwood Framträdande, Hardemo bygdegård.

22 Örebro Eva Eastwood Framträdande, Askersund hantverkshuset.

25 Västerbotten Nina Grigorjeva/Våtmark Framträdande, Sunnantorp-Västansjö bygdegård.

26 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Gimsbärke-Duvnäs bygdegård.

26 Södra Kalmar Anna Winberg Sääf Workshop, Läckeby bygdegård.

26 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Dalstorps bygdegård.

Mars

1 Dalarna Cecilia Kyllinge Workshop, Särnahedens bystuga.

1 Örebro Eva Eastwood Framträdande, Ullsäters bygdegård.

2 Dalarna Cecilia Kyllinge Workshop, Södertuna bygdegård.

4 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Hajoms bygdegård.

4 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Södertuna bygdegård.

8 Halland Anette Wallin Framträdande, Sibbarps bygdegård.

10 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Skamheds bygdegård.

10 Halland Anette Wallin Framträdande, Abilds bygdegård.

11 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Skölvene bygdegård.

11 Sjuhärad Magnus Rosén Workshop, Skölvene bygdegård.

12 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Bengtshedens bygdegård.

12 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Blidsbergs bygdegård.

12 Örebro Eva Eastwood Workshop, Hammarby bygdegård.

12 Örebro Eva Eastwood Framträdande, Hammarby bygdegård.

14 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Näsets bystuga i Älvdalen.

14 Gävleborg Peter Hedlund Framträdande, Runemo byagård.

15 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Särnahedens bystuga.

15 Gävleborg Peter Hedlund Framträdande, Sågtäktens bygdegård.

16 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Fline bygdegård.

16 Kronoberg Ulrika Gunnarsson Framträdande, bygdegården i Ösjöbol.

17 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Kråkbergs bystuga.

18 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Siljansnäs sockenstuga.

18 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Eggvena bygdegård.

18 Örebro Eva Eastwood Workshop, Vinöns missionshus.

18 Örebro Eva Eastwood Framträdande, Vinöns missionshus.

18 Västernorrland Klas Norberg Framträdande, Häggdångers bygdegård.

19 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Solbacka bystuga.

19 Sjuhärad Magnus Rosén Workshop, Kalvs bygdegård.

23 Södra Kalmar Anna Winberg Sääf Framträdande, Frödinge bygdegård (Norra Kalmars bygdegårdsdistrikt).

24 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Aspebodagården.

25 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Granbo bystuga.

25 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Kråkereds bygdegård.

25 Gävleborg Peter Hedlund Workshop.

26 Gävleborg Peter Hedlund Framträdande, Östergrändens bygdegård.

26 Västerbotten Nina Grigorjeva/Våtmark Framträdande, Gräsmyr bygdegård.

26 Örebro Eva Eastwood Framträdande, Kedjeåsgården Nolsokna.

29 Gävleborg Peter Hedlund Framträdande, Mo bygdegård.

30 Kronoberg Ulrika Gunnarsson Framträdande, Björkeborgs bygdegård.

31 Västernorrland Klas Norberg Framträdande, Sidensjö bygdegård.

April

1 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Ölsremma byagård.

2 Gävleborg Peter Hedlund Framträdande, Barkhyttans bygdegård.

2 Västernorrland Klas Norberg Framträdande, Rö Folkets Hus.

14 Skaraborg Susanne Lind Framträdande, Ekeskogs bygdegård.

15 Skaraborg Susanne Lind Framträdande, Rydas bygdegård.

16 Sjuhärad Magnus Rosén Framträdande, Bredareds bygdegård.

16 Gävleborg Peter Hedlund Framträdande, Västerbackens bygdegård.

18 Kronoberg Ulrika Gunnarsson Framträdande, Vemboös bygdegård.

19 Västerbotten Nina Grigorjeva/Våtmark Framträdande, Aspeå bygdegård.

20 Västerbotten Nina Grigorjeva/Våtmark Framträdande, Baggård-Ledusjös bygdegård.

21 Västerbotten Nina Grigorjeva/Våtmark Framträdande, Överrödå bygdegård.

22 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Bergshyttans bygdegård.

22 Kronoberg Ulrika Gunnarsson Workshop, Hallaryds bygdegård Hallaborg.

22 Västerbotten Nina Grigorjeva/Våtmark Framträdande, Forsmarks bygdegård.

23 Dalarna Cecilia Kyllinge Framträdande, Strandbro bygdegård.

23 Kronoberg Ulrika Gunnarsson Framträdande, Agunnaryds bygdegård.

23 Västerbotten Nina Grigorjeva/Våtmark Framträdande, Gravmarks bygdegård.

30 Örebro Eva Eastwood Framträdande, Järnboås bygdegård.

Maj

13 Gävleborg Peter Hedlund Framträdande, Svabensverks bygdegård.

14 Kronoberg Ulrika Gunnarsson Framträdande, Nöbbele bygdegård.

14 Västernorrland Klas Norberg Framträdande, Majbygdens intresseförening.

26 Västernorrland Klas Norberg Framträdande, Junselevallens byalag.

27 Gävleborg Peter Hedlund Framträdande, Ljusdals bygdegårdsförening.

27 Västernorrland Klas Norberg Framträdande, Gimåfors bygdegård.


2022
Oktober

14 Västernorrland Klas Norberg Framträdande, Lyckan.

15 Västmanland Josefina Paulson Framträdande/Workshop, Karbenning bygdegård.

20 Västernorrland Klas Norberg Framträdande, Gårdsnäs samhällsförening.

November

2 Uppsala Stina Hellberg Agback Workshop, Järlåsa bygdegård.

2 Uppsala Stina Hellberg Agback Workshop, Societetshuset Källör.

6 Södra Kalmar Anna Winberg Sääf Workshop unga, Runsten bygdegård.

6 Södra Kalmar Anna Winberg Sääf Workshop vuxna, Runsten bygdegård.

20 Södra Kalmar Anna Winberg Sääf Workshop, Läckeby bygdegård.

24 Södra Kalmar Anna Winberg Sääf Workshop, Långlöt bygdegård.

25 Skaraborg Susanne Lind Framträdande, Härja.

25 Skaraborg Susanne Lind Workshop, Vallegården.