Bakgrundsbild

Förbundsstyrelse

Förbundsstyrelse 2018 - foto: Karin Waldén-Egholt
Förbundsstyrelse 2018
Per Lodenius, förbundsordförande
Per Lodenius

Per Lodenius, förbundsordförande och AU-ledamot
Norrtälje
070-322 92 89
per.lodenius@riksdagen.se

Anders Karlsson, vice ordförande, AU-ledamot och ordförande i bygg- och försäkringsrådet
Solna
072-716 60 37
anders.karlsson@viunga.se

Karin Olsson, AU-ledamot
Sjöbo
070-741 36 00
karin.mats.olsson@tele2.se

Benny Jansson
Torsö
0706-99 60 64
benny.050121248@gmail.com

Kenneth Nilshem, ordförande i landsbygdsrådet
Arbrå
070-651 35 44
kenneth.nilshem@helsingenet.com

Anna Nordström
Hägersten
073-7618175
anna.nordstroem@gmail.com

Magnus Danielsson
Älvsbyn
070-276 39 09
danbo@telia.com

Sören Runnestig
Habo
070-845 0320
soren.runnestig@gmail.com

Ulla Johanson, ordförande i konst- och kulturrådet
Stockholm
070-671 68 30
ulla.johanson@gmail.com

Vald av Studieförbundet Vuxenskolan SV

Eva Karin Hempel
Vellinge
070-810 37 78
eva.karin.hempel@telia.com

Vald av Lantbrukarnas Riksförbund LRF

Anders Drottja
LRF Stockholm
anders.drottja@lrf.se

Vald av Centerpartiets Ungdomsförbund CUF

Märta Martin-Åkesson
073-046 86 81
marta.martin-akesson@centerpartiet.se

Vald Jordbrukare Ungdomens förbund JUF

Nils-Erik Grönvall
Billbeberga
070-5606734
n.e.gronvall@gmail.com

Ersättare

Maria Eilertsen
Njurunda
070-565 68 40
maria.eilertsen@st.nu

Malin Svensson, ordförande i ungdomsrådet
Tärnaby
072-208 25 36
malin.sven94@gmail.com

Tina Johansson
Säffle
073-0656270
tina.jonasson@hotmail.com

Revisorer

Bo Åkerling, ordinarie
Odensbacken
070-76075492
bo.akerling@telia.com

Maud Johansson, ordinarie
Knivsta
070-272 37 44
runeborg@telia.com

Revisor utsedd av LR Revision AB

Jens Forneng
jens.forneng@lr-revision.se

Revisorersättare

Clas Forsgren
Hallstavik
076 82 87 444
clas.forsgren@norrtalje.se

Kristina Haglund
0587-92082
kristina.foreningsmail@gmail.com

Revisorersättare utsedd av LR

Peter Lindbladh

Valberedningen

Hillevi Sandström, ordförande
Niemisel
070-6445187
hillevi.b.sandstrom@telia.com

Solveig Carlsson
Bolmsö
070-288 44 14
solveig.carlsson@bolmso.se

Eva Lisa Eriksson
Gustafs
070-580 92 07
evalisa.er@gmail.com

Lars-Håkan Spjuth
Matfors
070-661 74 00
lhspjuth@gmail.com

Mikael Larsson
Björketorp
073-035 40 92
mikael.larsson@centerpartiet.se