Bakgrundsbild

Förbundsstyrelse

Förbundsstämma 2019 Förbundsstyrelse 2019 2020
Stående fr. v.: Karin Olsson, Kenneth Nilshem, Ulla Johanson, Tina Jonasson, Anders Drottja (LRF), Per Lodenius (ordförande), Malin Svensson (ersättare), Karin Fälldin (förbundschef), Märta Martin-Åkesson (CUF), Marie Sandehult, Sven-Anders Andersson (ersättare), Eva Karin Hempel (SV) och Sören Runnestig. Sittande fr. v.: Magnus Danielsson, Anders Karlsson (vice ordförande) och Nils-Erik Grönvall (JUF). Sofia Ohlsson (ersättare) saknas på bilden.
Per Lodenius, förbundsordförande
Per Lodenius

Per Lodenius, förbundsordförande och AU-ledamot
Norrtälje
070-322 92 89
per.lodenius@riksdagen.se

Anders Karlsson, vice ordförande, AU-ledamot
Solna
072-716 60 37
anders.karlsson@viunga.se

Karin Olsson, AU-ledamot
Sjöbo
070-741 36 00
karin.mats.olsson@tele2.se

Kenneth Nilshem, ordförande i Landsbygdsrådet
Arbrå
070-651 35 44
kenneth.nilshem@helsingenet.com

Magnus Danielsson
Älvsbyn
070-276 39 09
danbo@telia.com

Sören Runnestig, ordförande Fastighets- och försäkringsrådet
Habo
070-845 03 20
soren.runnestig@gmail.com

Ulla Johanson, ordförande i Konst- och kulturrådet
Flen
070-671 68 30
ulla.johanson@gmail.com

Tina Johansson
Säffle
073-065 62 70
tina.jonasson@hotmail.com

Marie Sandehult
Enånger
070-334 81 26
marie.sandehult@gmail.com

Vald av Studieförbundet Vuxenskolan SV

Eva Karin Hempel
Vellinge
070-810 37 78
eva.karin.hempel@telia.com

Vald av Lantbrukarnas Riksförbund LRF

Anders Drottja
Kolmården
anders.drottja@lrf.se

Vald av Centerpartiets Ungdomsförbund CUF

Märta Martin-Åkesson
Hägersten
073-046 86 81
marta.martin-akesson@centerpartiet.se

Vald Jordbrukare Ungdomens förbund JUF

Nils-Erik Grönvall
Billbeberga
070-560 67 34
n.e.gronvall@gmail.com

Ersättare

Sven-Anders Svensson
Tvååker
sven-anders@arves.se

Malin Svensson, ordförande i Ungdomsrådet
Tärnaby
072-208 25 36
malin.sven94@gmail.com

Sofia Ohlsson
Enköping
sofia@resilienta.se

 

Revisorer

Maud Johansson
Knivsta
070-272 37 44
runeborg@telia.com

Kristina Haglund
Nora
0587-920 82
kristina.foreningsmail@gmail.com

Revisor utsedd av LR Revision AB

Jens Forneng
jens.forneng@lr-revision.se

Revisorersättare

Clas Forsgren
Hallstavik
076 82 87 444
clas.forsgren@norrtalje.se

Lars Nilsson
Gryt
marieochlars@telia.com

Revisorersättare utsedd av LR

Peter Lindbladh
Örebro
peter.lindbladh@lr-revision.se

Valberedningen

Solveig Carlsson,  ordförande
Bolmsö
070-288 44 14
solveig.carlsson@bolmso.se

Lars-Håkan Spjuth
Matfors
070-661 74 00
lhspjuth@gmail.com

Eva Lisa Eriksson
Gustafs
070-580 92 07
evalisa.er@gmail.com

Mikael Larsson
Björketorp
073-035 40 92
mikael.larsson@centerpartiet.se

Bartosz Stroinski
Bjuråker
076-782 10 67
bartosz.stroinski@viunga.se