Till Riksförbundet
Gå till distrikt
  • Hem
  • Kontakta oss

Kontakta oss

Dalarnas Bygdegårdsdistrikt

Distriktsexpedition
Box 823, 781 28 Borlänge

E-post se ordförande

Ordförande
Miljöansvarig
Eva-Lisa Eriksson
Uddsarvet 15
783 95 Gustafs
070-580 92 07
evalisa.er@gmail.com

Vice ordförande
Byggansvarig
Leif Björk
Övre Hornbergavägen 49
794 90 Orsa
070-377 60 77
krojb@hotmail.se

Sekreterare
Kulturansvarig
Birgitta Gustafsson
Fabriksgatan 1 H
783 30 Säter
073-537 43 05
birgitta.gustafsson@sv.se

Kassör
Försäkringsansvarig
Thomas Hoonk
Dammvägen 9
777 94 Söderbärke
0240-65 33 55
070-585 18 21
thomas.hoonk@telia.com

Byggansvarig
Informationsansvarig
Bengt-Olof Danielsson
Persbo 135
776 98 Garpenberg
0225-220 40
070-605 70 62
persbo135@gmail.com

Kulturansvarig
Gertrud Hjelte
Svinö 182
776 96 Dala-Husby
0225-620 21
070-573 32 52
hjeltens@gard.st 

Ungdomsansvarig
Mats-Gunnar Eriksson
Krångnäsvägen 19
792 33 Mora
070-594 65 39
mats-gunnar.eriksson@mora.se 

Ledamot
Katarina Jernberg
Lindan 202
781 93  Borlänge
0243-22 11 58
070-257 36 36
sekreterare@lindansbystuga.se

Ledamot
Nadja Eriksson
Gräsbergsvägen 45
771 92  Ludvika
0240-250 68
073-993 64 26
nadja.eriksson@telia.com

Valberedningen
Sammankallande
Jan-Olof Källström
Bollsjö 21
775 95  Folkärna
070-514 41 98
info@jok.se

Information om cookies

Bygdegårdarna och dess undersidor använder ibland cookies för att underlätta ditt besök på vår hemsida. Om du inte vill att vi lagrar cookies på datorn kan du stänga av detta i inställningarna för din webbläsare. Du kan läsa mer på minacookies.se